Други Спортове

Braima Suncar Dabo: Запознайте се с бегача, който спря състезанието си, за да помогне на състезателя да завърши

В съвременния свят на спорта непрекъснато нарастващото ниво на състезание обикновено се сравнява със спортисти, обсебени от победа, което вероятно е причината спортното майсторство често да отстъпва. Но не всичко е свързано с победата. Въпреки че никой не възнамерява да загуби, победителят не се определя само от финали на подиума, трофеи и парични награди - нещо, което Braima Suncar Dabo напомни на всички на 27 септември.

По време на състезанието на 5000 метра в първия ден на световното първенство по лека атлетика на IAAF, официалните лица и пълен стадион „Халифа“ в Доха не се нуждаеха от хронометър или измервателна лента, за да идентифицират най-големия победител, Дабо от Гвинея Бисау, въпреки че загубиха състезанието, беше на километри от съперниците си, за да претендира за тази чест.

Брайма Сункар Дабо: Бегачът, който олицетвори спортсменството на световното първенство по лека атлетика

Дабо и неговият съперник Джонатан Бъзби се озоваха да се състезават само за гордост, след като вече бяха хванати в състезанието. Но последната обиколка разгърна известна драма, когато Бъзби забави, за да пропълзи почти по гърба, като се понесе несигурно напред и изглеждаше близо до колапс.

Докато 33-годишният мъж почти се беше отказал от завършването на състезанието си, Дабо се притече на помощ и създаде един от най-сърдечните моменти в спорта в последно време.

Спирайки собственото си състезание, Дабо подпря колегата си и му помогна да стигне крайните 200 метра до финалната линия. С целия стадион, който аплодира дуета, Бъзби завърши състезанието си и рухна, след като пресече линията, в крайна сметка откаран в инвалидна количка.

„Просто исках да помогна на човека да завърши състезанието. Исках да му помогна да прекрачи границата. Мисля, че всеки в тази ситуация би направил същото ', каза 26-годишният Дабо, който също учи в Португалия, след състезанието.

И Бъзби, и Дабо са единствените спортисти от своите страни на световното първенство. И двамата мъже се състезаваха по специални покани, които позволяват на държави без силни пистови програми да изпратят по един състезател на шампионата, дори ако този състезател не отговаря на квалификационните стандарти.

Докато Дабо завърши близо пет минути след победителя в топлината Селемон Барега (Етиопия), той все пак успя да запише време от 18 минути и 10,87 секунди - неговото най-добро постижение, въпреки че спря и помогна на Бъсби в последната обиколка. И именно неговото несравнимо спортно майсторство в крайна сметка го прави не по-малко от носител на златен медал за сърдечния му жест.